Poradnik użytkownika LPG

Czynności obsługowe i serwisowe:

  • co 30.000 km wymienić świece zapłonowe i filtr powietrza
  • co 20.000 km wymienić filtr / filtry gazu oraz sprawdzić skład mieszanki paliwowo-powietrznej (jej zakłócenia mogą nie być zauważalne przez użytkownika pojazdu)
  • sprawdzać poziom płynu chłodniczego, ponieważ obsługuje on również reduktor gazu i w przypadku zakłóceń w układzie chłodniczym instalacja LPG również może funkcjonować nieprawidłowo
  • regularnie wymieniać oraz sprawdzać poziom oleju w silniku

 

Silnik zużywa dużo gazu:

  • sprawdzić stan wkładu filtra powietrza
  • udać się na regulację instalacji LPG

 

Efekt „wystrzałów gazu” (w instalacjach 2 generacji)

Zjawisko „wybuchów w kolekotrze dolotowym” (huk pod maską) połączone jest często z gaśnięciem silnika oraz odskoczeniem sprężyny pokrywy filtra powietrza i przysmażeniem wkładu filtra. Jest ono skutkiem spóźnionej iskry w komorze silnika.

Najczęstszą przyczyną tego efektu są świece zapłonowe i dlatego należy je wymieniać co 20-30.000 km. Zaleca się również stosowanie świec dedykowanych do samochodów z instalacją gazową. Mają one odpowiednio mniejszą przerwę na elektrodach, co powoduje lepszą pracę silnika na paliwie LPG oraz zmniejsza prawdopodobieństwo „wystrzału”.

Drugim powodem mogą być przewody zapłonowe, pomiędzy świecami, a cewką zapłonową (czyli tzw. kable wysokiego napięcia). Należy je wymieniać odpowiednio do ich jakości. Zdecydowanie zalecamy używanie kabli dobrej jakości.

Kolejną przyczyną „wystrzałów gazu” może być źle pracująca cewka zapłonowa, lub nieprawidłowo ustawiony rozrząd.

Rzadziej spotykanym powodem jest praca silnika na dwóch paliwach jednocześnie.

 

Chcielibyśmy również zwrócić Państwa uwagę na to, aby przy jakichkolwiek podejrzeniach nieszczelności instalacji LPG pozostawić samochód na otwartej przestrzeni, a kategorycznie unikać garaży podziemnych lub w podpiwniczeniu. Gaz propan-butan jest cięższy od powietrza, więc gdy znajdzie się poza instalacją gromadzi się w najniższych miejscach. Z tego powodu do garaży i parkingów podziemnych zwykle obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów z instalacją LPG.

 

Życzymy zadowolenia z użytkowania samochodu i zawsze spokojnej drogi!